Z życia parafii
(archiwum)

Rekolekcje adwentowe

Co zrobić, aby nie ustać w drodze? Czy karmię moją wiarę Słowem Bożym? Co dzieje się z Pismem świętym w moim domu? Te i wiele innych jeszcze pytań stawiał przed nami ks. dr Paweł Łobaczewski, wychowawca w Seminarium Duchownym w Paradyżu, w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, podczas głoszonych w naszej parafii w dniach od 13 do 16 grudnia br. rekolekcji adwentowych.
Do właściwego wzrostu w wierze jest nam potrzebny pokarm, pochodzący od samego Boga, którym jest Jego Słowo, On sam i Jego wola. Jesteśmy wezwani, aby przyjąć tę „duchową strawę” i nią się żywić. Trzeba nam przy tym unikać postawy faryzeuszy, którzy czując się samowystarczalni, nie oczekiwali od Jezusa niczego. Po to są właśnie rekolekcje – podkreślał kaznodzieja – aby odkryć, w którym momencie mojego życia chcę żyć bez Bożej pomocy. Bo jeżeli godzimy się pozostawać „niedożywieni” w wierze, wówczas spełniamy pragnienia Bożego przeciwnika – diabła.


Peregrynacja relikwii św. Joanny Beretty Molli

W dniach 18 i 19 września br. gościliśmy w naszej parafii św. Joannę Berettę Mollę, patronkę małżeństw, rodzin i narzeczonych, w znaku relikwii świętych, które podczas uroczystej Mszy św. w imieniu wspólnoty parafialnej powitał najpierw proboszcz, ks. prof. Piotr Nitecki, a następnie rodzina państwa Chowańskich.
Homilię wygłosił franciszkanin o. Franciszek Dryhusz. W swoim słowie pasterskim podkreślił, że św. Joanna przybyła do nas, aby wysłuchać, zobaczyć i uczestniczyć w życiu każdej rodziny, a przede wszystkim, by przekazać orędzie, które Bóg kieruje do każdego, jakim jest powołanie człowieka do życia. Ale wraz z życiem człowiek powołany jest do świętości. A świętość to życie w Bogu, z Bogiem i dla Boga, na wzór życia św. Joanny, która dążyła do świętości poprzez umiłowanie zwyczajnego życia i codziennych obowiązków.
Na program peregrynacji relikwii św. Joanny złożyła się ponadto adoracja przez parafialne wspólnoty religijne: Żywy Różaniec, Wspólnotę Krwi Chrystusa i Fatimskie Ogniska Pokutne, nabożeństwo z indywidualnym błogosławieństwem dla matek z małymi dziećmi i oczekujących potomstwa oraz Msza św. dla małżeństw z odnowieniem przyrzeczeń ślubnych.
Uroczystości parafialne zakończyło przekazanie relikwii do klasztoru Sióstr Boromeuszek, gdzie w kaplicy dalej trwała indywidualna adoracja relikwii przez chorych i personel medyczny oraz zgromadzonych wiernych. Po Mszy św. w intencji Fundacji „Evangelium vitae” i wszystkich inicjatyw opiekuńczych, i leczniczych podejmowanych przez Siostry Boromeuszki, oraz po modlitwie sióstr zakonnych, mających swe domy na terenie parafii, nastąpiło pożegnanie i przekazanie relikwii do parafii p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej we Wrocławiu.


Śluby wieczyste sióstr urszulanek

Wyjątkową uroczystość przeżywaliśmy w naszej wspólnocie parafialnej w niedzielę, 23 sierpnia br., kiedy to w kościele Uniwersyteckim miały miejsce śluby wieczyste trzech sióstr urszulanek: Katarzyny, Pauli i Joanny, które serdecznie przywitał proboszcz parafii, ks. prof. Piotr Nitecki.
W obecności współsióstr, rodziny i przyjaciół, a także licznie zgromadzonych naszych parafian trzy młode kobiety złożyły na zawsze śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa, według sposobu życia wyrażonego w konstytucjach Zgromadzenia zakonnego Unii Rzymskiej zakonu św. Urszuli.
Główny Celebrans, ks. prof. Mariusz Rosik, w słowie pasterskim życzył siostrom wielkiego serca, szeroko otwartego na Boga i ludzi, jak bramy urszulańskiego klasztoru przy pl. Bpa Nankiera. Bądźcie nieustraszone i ufne, i miejcie w swoich sercach nadzieję, zwłaszcza w trudnych chwilach życia. Wytrwajcie w miłości Chrystusa – dodał na koniec.
Uroczystość zakończyły podziękowania i błogosławieństwo udzielone siostrom profeskom.


Duchowa pielgrzymka

Kilkudziesięcioosobowa grupa duchowych pielgrzymów zawiązała się przy naszej parafii, łącząc się w ten sposób z pątnikami XXIX Wrocławskiej Pieszej Pielgrzymki, którzy 2 sierpnia br., o poranku, pod przewodnictwem legendarnego „Orzecha”, wyruszyli spod katedry na pielgrzymi szlak, aby 10 sierpnia dotrzeć do tronu Jasnogórskiej Pani.
Duchowi uczestnicy przez cały okres trwania „rekolekcji w drodze” spotykali się w naszym kościele na Mszy św. wieczornej, a po niej przed obrazem Matki Bożej Wspomożycielki Wrocławia odmawiali dziesiątek Różańca i litanię do Matki Bożej Zwycięskiej.
Nabożeństwo było poprzedzone krótką refleksją przewodnika duchowych pielgrzymów, którym w naszej parafii został ks. Piotr Mrzygłód, koncentrującą się wokół tematu przeznaczonego na dany dzień. Wszystkie je zaś łączyła myśl przewodnia tegorocznej pielgrzymki, która brzmiała „W trosce o życie”. Były więc refleksje nad życiem nienarodzonych, narodzonych, chorych i niepełnosprawnych, osób starszych, kobiet, żon i matek, mężczyzn, mężów i ojców, osób konsekrowanych, a także nad życiem psychicznym i duchowym całego narodu.
Duchowi uczestnicy pielgrzymki otrzymali znaczek i przewodnik modlitewny, pomyślany jako pomoc w dostosowaniu programu dnia pielgrzymkowego do indywidualnych możliwości każdego z nich. W ten sposób – jak podkreślił to nasz Przewodnik – poprzez modlitwę i zatroskanie o życie wszyscy mogliśmy iść na Jasną Górę.
Grupa XVI Duchowych Pielgrzymów, którą tworzą wierni z wielu wrocławskich parafii, chorzy, niepełnosprawni, starsi pozostający w domach czy różnych zakładach opieki, została już na stałe wpisana w pejzaż wrocławskiego szlaku, wiodącego ku duchowej stolicy Polski.


Praktyka duszpasterska

1 sierpnia br. skierowany został na praktykę do naszej parafii Marek Gorbenko, kleryk z wrocławskiego Seminarium Duchownego, któremu życzymy owocnego uczenia się posługi duszpasterskiej wśród nas.


Wrocławskie Lato Organowe

Kilkunastu wykonawców z Polski i zagranicy wystąpiło na dziewięciu koncertach podczas XVI Międzynarodowego Festiwalu „Non sola scripta” Wrocławskie Lato Organowe 2009, który odbywał się w naszym kościele. Zdaniem dyrektora artystycznego festiwalu, prof. Andrzeja Chorosińskiego, miejsce koncertów jest jedną z jego atrakcji, gdyż znajdują się tam organy, które są jednym z najcenniejszych instrumentów epoki romantycznej. Zostały one zbudowane przez tego samego mistrza, który był twórcą słynnych na świecie organów z Hali Stulecia.
Ta jedna z największych imprez organowych na Dolnym Śląsku rozpoczęła się 5 lipca i trwała do końca sierpnia. Specyfikę festiwalu oddawała sentencja "Non sola scripta" , która oznacza „nie to wszystko, co zostało zapisane”. Z tego też względu w każdym z dziewięciu koncertów pojawiła się improwizacja i to nie tylko na organach - głównym instrumencie festiwalu, ale również na gitarze, perkusji i fortepianie. Na koncertach można było wysłuchać m.in. dzieł muzyki romantycznej, barokowej oraz współczesnej.


Zmiany wśród duszpasterzy

Z dniem 25 czerwca br. Ksiądz Arcybiskup odwołał z naszej parafii ks. Marka Dziedzica, dotychczasowego wikariusza i ustanowił go proboszczem parafii p.w. Matki Bożej Różańcowej w Kruszynie koło Brzegu Opolskiego. Księdzu Markowi dziękujemy za gorliwą pracę wśród nas i życzymy owocnej pracy duszpasterskiej na jego pierwszej samodzielnej parafii.
Do pracy w naszej parafii zostali natomiast skierowani dwaj nowi wikariusze: ks. dr Piotr Mrzygłód i ks. Rafał Kupczak.


Uroczystość Bożego Ciała

11 czerwca br. obchodziliśmy Uroczystość Bożego Ciała, którą rozpoczęła Msza św., celebrowana przez ks. prob. Piotra Niteckiego wspólnie z ks. prałatem Stanisławem Pawlaczkiem, proboszczem parafii Najświętszej Maryi Panny na Piasku, ks. Mirosławem Malińskim, rektorem kościoła św. Macieja, i ks. Piotrem Wawrzynkiem z CODA "Maciejówka". Po niej rozpoczęła się tradycyjna procesja eucharystyczna, która wyszła z naszego kościoła, zatrzymując się przy czterech ołtarzach, usytuowanych kolejno: przy kościele św. Macieja, klasztorze Sióstr Urszulanek, Katedrze greckokatolickiej i przy wejściu do kościoła Matki Boskiej na Piasku.


Msza św. prymicyjna

Stało się już naszym parafialnym zwyczajem, że neoprezbiterzy odprawiają w kościele Uniwersyteckim swoją Mszę prymicyjną. Tak było i w tym roku, kiedy to 4 czerwca br. stanęło przy ołtarzu aż 21 nowo wyświęconych kapłanów archidiecezji wrocławskiej i świdnickiej, których serdecznie przywitały, wraz z głównym celebransem, ks. prof. Piotrem Niteckim, reprezentantki scholi "Maciejki".
W homilii Ksiądz Proboszcz nawiązując do mającej się odbyć w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa inauguracji Roku Kapłańskiego, podkreślił zarówno znaczenie posługi kapłańskiej dla Kościoła, jak również wskazał na cechy, którymi powinno odznaczać się dobre kapłaństwo. Kościół budowali zawsze tacy księża – mówił – którzy umieli być bezinteresownym darem z siebie dla Chrystusa i dla drugiego człowieka; tacy, którzy nie zawahali się oddać dla Boga nawet swego życia. Trzeba nam więc umacniać swe siły wewnętrzne, bo o mocarzy ducha rozbijają się czołgi, potykają wielcy politycy. Póki szukamy ideałów, jesteśmy na dobrej drodze – powiedział na zakończenie.
Uroczystą Eucharystię zakończyło indywidualne błogosławieństwo dla wszystkich uczestników prymicji.


Sakrament Bierzmowania

19 maja br. podczas Mszy św. ks. bp Józef Pazdur udzielił sakramentu bierzmowania grupie młodzieży z klas trzecich gimnazjalnych, która do tej uroczystości przygotowywała się podczas katechezy szkolnej i spotkań formacyjnych w naszym kościele prowadzonych przez ks. prob. Piotra Niteckiego.


Rocznica I Komunii św.

17 maja br., podczas Mszy świętej o godz. 11.00 przeżywaliśmy rocznicę ubiegłorocznej Komunii świętej. W homilii ks. prob. Piotr Nitecki stawiał dzieciom ważne pytania: Jak przeżyliście ten rok? Czy odpowiedzieliście swym postępowaniem na miłość Jezusa? Bo kochać Chrystusa - wyjaśniał - to znaczy być z Nim na modlitwie, na Eucharystii, przystępować do sakramentu pokuty, przyjmować Go w Komunii św. To także poprawiać się ze złych uczynków i służyć pomocą rodzicom, rodzeństwu, kolegom.
Do rodziców zaś ks. Piotr skierował słowa zachęty, by troszczyli się nie tylko sprawy codzienne swoich dzieci, ale także o więź z Jezusem. Nie ma bezpieczniejszej drogi, jak ta prowadząca za Chrystusem. Ważne jest, abyście dbali o sprawy wiary. Bo tylko tyle przekażecie swoim dzieciom, ile sami macie w sobie.


Nagroda im. Włodzimierza Pietrzaka dla Księdza Proboszcza

14 maja br. Kapituła przyznawanej od 1948 roku prestiżowej Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka, najstarszej spośród tego typu inicjatyw w zakresie kultury katolickiej w Polsce, przyznała w tym roku Nagrodę Naukową ks. prof. Piotrowi Niteckiemu, naszemu Księdzu Proboszczowi, "za osiągnięcia naukowe i popularyzatorskie w zakresie katolickiej nauki społecznej". Obecnie nagroda ta przyznawana jest pod patronatem Rady do spraw Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturalnego Episkopatu Polski oraz Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana". Uroczyste jej wręczenie odbędzie się 24 czerwca w Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II Fundacji Janiny i Zbigniewa Porczyńskich w Warszawie.


I Komunia św.

10 maja br. grupa 43 dzieci z naszej parafii przyjęła po raz pierwszy Komunię świętą. Uroczystej Mszy św. przewodniczył i kazanie wygłosił proboszcz parafii, ks. prof. Piotr Nitecki.
W słowie pasterskim mówił do dzieci: Sami nie dacie rady pójść w piękną życiową przyszłość. Musicie zaufać Panu Jezusowi i dać się Jemu poprowadzić najlepszą z dróg. Jezus będzie czasem przemawiał do Was przez rodziców, dobrych nauczycieli, katechetów, przez księży, przez przyjaciół, aby wskazywać, co jest w życiu dobre, a co złe. Ważne jest, abyście słuchały Jego głosu.
Uroczystość uświetniła piękna oprawa muzyczna, którą specjalnie na tę okazję przygotowała nasza schola "Maciejki", prowadzona przez panią Annę Zamiar.
Dzieci pierwszokomunijne do tego niezapomnianego w ich życiu dnia przygotowywały się przez cały rok podczas katechezy szkolnej, jak również spotkań formacyjnych, prowadzonych w naszym kościele przez ks. Marka Dziedzica.
Przedłużeniem tych przeżyć było uczestnictwo dzieci we Mszy świętej i nabożeństwie majowym przez cały tzw. "biały tydzień".


Renowacja ławek w Kościele Uniwersyteckim

W ostatnim czasie parafia nasza podjęła kolejną, ważną inwestycję, jaką była wymiana drugiej części ławek w centralnej części naszej świątyni. Inicjatywa ta została podjęta już przed wielu laty, w 1993 roku, a więc jeszcze za ojców jezuitów. Pierwsza część nowych, 24 ławek, wykonanych według dawnych, zachowanych oryginałów, zainstalowana została po obu stronach świątyni w 1995 roku. Obecne prace stanowią więc po 14 latach kontynuację tamtego przedsięwzięcia sprzed lat. Prace nad 18 nowymi ławkami po obu stronach kościoła w głębi nawy głównej rozpoczęto w październiku 2008 roku, obecnie ławki te zainstalowano. Koszt inicjatywy wynosi w sumie 94 000 zł i pokryty zostanie wyłącznie z ofiar wiernych. Kolejnymi etapami prac w tym zakresie będzie w przyszłości rekonstrukcja osiemnastowiecznych płaskorzeźbionych boków ławek oraz renowacja ławek pod chórem i w bocznych kaplicach. Ławki, zarówno pierwszą ich część przed laty, jak i obecną, wykonała firma p. Zygmunta Bagińskiego z miejscowości Węgry k. Wrocławia. Za ofiary składane na ten cel wszystkim ofiarodawcom składamy serdeczne "Bóg zapłać".


Rekolekcje wielkopostne

W dniach od 15 do 18 marca br. trwały w naszej parafii rekolekcje wielkopostne, które w tym roku głosił ks. Piotr Mrzygłód z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Wielki Post to czas zamyśleń, refleksji, wędrowania po zakamarkach duszy – mówił rekolekcjonista podczas jednej z nauk, stawiając jednocześnie pytania o naszą kondycję duchową: Jaki jest ten nasz Wielki Post? Czy jest czasem prawdziwego nawrócenia i pokuty? Co zmieniło w nas tych kilkanaście wielkopostnych dni?
Rekolekcje są szansą, aby widząc swoją duchową bylejakość, naprawić to wszystko, co jest powywracane. To jest twoje pięć minut na scenie twojego życia – ciągnął dalej ks. Piotr. Jeśli pozwolisz Bogu mówić w cichości twojego serca wygrasz ten Wielki Post, wygrasz swoje życie. Bóg może zrobić tysiące kroków w twoją stronę, ale ten najważniejszy - krok nawrócenia, możesz zrobić tylko ty sam.


Praktyka duszpasterska w naszej parafii

W marcu br. został skierowany na dwumiesięczną praktykę do naszej parafii diakon Maciej Dębogórski, którego otaczamy serdeczną modlitwą, życząc mu owocnego duszpasterzowania pośród nas.


Rekolekcje adwentowe

W dniach od 7 do 10 grudnia br. odbywały się w naszej parafii rekolekcje adwentowe, które w tym roku głosił duszpasterz akademicki, ks. Piotr Wawrzynek.
Ukazując burzliwą drogę życiową św. Pawła, prowadzącą od gorliwości i zaangażowania w prześladowanie chrześcijan do głębokiego nawrócenia i napełnienia Duchem świętym, rekolekcjonista pragnął zwrócić naszą uwagę na źródło wewnętrznej przemiany człowieka, którym zawsze jest osobiste spotkanie z Jezusem. Ono pozwala odkryć, podobnie jak to miało miejsce w życiu Apostoła Narodów pod Damaszkiem, że to, co dotychczas jawiło się jako światłość, tak naprawdę jest ciemnością, a prawdziwą światłością jest Chrystus.
Nie możemy wciąż kręcić się wokół osi własnych poglądów, przyzwyczajeń, pobożności, celów – nauczał ks. Piotr. Życie chrześcijańskie potrzebuje punktu nawrócenia. Czy możesz wrócić do swego momentu przemiany? Czy masz swój Damaszek? A może to właśnie dziś Chrystus zaprasza cię, abyś otworzył swe serce i odtąd żył już łaską nawrócenia? – te i podobne pytania stawiał zebranym kaznodzieja podczas tegorocznych ćwiczeń duchowych w naszym kościele.


Patronalne święto Akcji Katolickiej

23 listopada br., w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, odbyły się w naszej parafii centralne uroczystości z okazji patronalnego święta Akcji Katolickiej archidiecezji wrocławskiej. Na uroczystą Mszę św. koncelebrowaną z udziałem zaproszonych duszpasterzy, której przewodniczył ks. prof. Waldemar Irek, rektor PWT, przybyły wraz z pocztami sztandarowymi parafialne oddziały Akcji Katolickiej z całego Dolnego Śląska oraz reprezentacja Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.
W tym uroczystym dniu patrzymy z sympatią na Akcję Katolicką, tę cząstkę Kościoła, która chce przyczynić się do tego, aby sąd Boży nad nami wypadł jak najłagodniej, by Chrystus znalazł wiarę, gdy powróci – tymi słowami licznie przybyłych gości przywitał gospodarz parafii, ks. prof. Piotr Nitecki.
Podczas homilii rektor PWT nawiązując do przeżywanej tego dnia w Kościele uroczystości Chrystusa Króla, powiedział m.in.: Królestwo prawdy, sprawiedliwości, miłości i pokoju to królestwo, które budował na ziemi Jezus, a które trwa nadal i które nie będzie znało końca, a On pozostanie jako Alfa i Omega naszym Królem.
W dalszej części medytacji ks. prof. Waldemar Irek podjął próbę odpowiedzi na pytania: Kim jest nasz Król? Jaką drogę wytycza przed swoimi uczniami? Chrystus do niczego nas nie zmusza – mówił nasz Gość - a jedynie zaprasza, abyśmy z Nim nieśli dalej krzyż i uczestniczyli w dziele przekształcania, i zbawiania świata. To od nas zależy, czy zachwycimy się Jego miłością. Szczęśliwi ci, którzy odkryli sens swojego życia.
Eucharystię zakończył akt poświęcenia członków AK Chrystusowi Królowi.


Zmiany wśród duszpasterzy

Z dniem 1 października br. nastąpiły zmiany personalne wśród duszpasterzy naszej parafii. Ks. abp Marian Gołębiewski odwołał ks. Marcina Maciuka, któremu serdecznie dziękujemy za dotychczasową posługę wśród nas, a skierował do pomocy w pracy duszpasterskiej w charakterze rezydenta, ks. dr Rajmunda Pietkiewicza. Nowy kapłan urodził się w 1970 r. w Oleśnicy. Po ukończeniu Seminarium Duchownego we Wrocławiu w 1995 r. przyjął święcenia kapłańskie i pracował jako wikariusz w Górze Śląskiej, i kapelan Sióstr Benedyktynek w Pawłowicach k. Wrocławia. Studiował na Uniwersytecie Wrocławskim, Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu i na Biblicum w Rzymie. Doktor bibliologii i teologii, wykładowca na Papieskim Wydziale Teologicznym.


Nasz Ksiądz Proboszcz - Prałatem

31 sierpnia 2008 roku, podczas uroczystej Mszy świętej odprawianej w Katedrze Wrocławskiej z okazji 12 rocznicy swych święceń biskupich, ks. abp Marian Gołębiewski, Metropolita Wrocławski, wręczył grupie księży naszej Archidiecezji odznaczenia papieskie. Wśród nich znalazł się i nasz Proboszcz, ks. prof. dr hab. Piotr Nitecki, którego papież Benedykt XVI na prośbę Arcybiskupa Wrocławskiego odznaczył godnością prałata (kapelana honorowego Jego Świątobliwości).
Wyróżnienie to nawiązuje do dawnej tradycji kościelnej, zgodnie z którą prałaci honorowi różnych stopni należą do tzw. Rodziny Papieskiej (Familiares) i posiadają prawo noszenia specjalnego stroju. W naszej parafii żaden z proboszczów po ostatniej wojnie nie posiadał takiej godności, cieszymy się zatem, że Ksiądz Proboszcz, po pięciu latach pracy duszpasterskiej wśród nas, jako pierwszy od wielu lat wyróżniony został nią przez Ojca świętego.
Ksiądz Proboszcz zapytany, czym jest dla niego ta nominacja, powiedział: Przyjmuję ją oczywiście z wielką satysfakcją, jest to wszak dar od Ojca świętego, o który prosił nasz Ksiądz Arcybiskup. Przecież nie zabiegałem o tę godność, jakże więc otrzymując ją, tego daru nie cenić? Jest to w życiu kapłańskim ważne wyróżnienie, ale jednocześnie uczy ono pewnej pokory. W Kościele wszelkie godności, tytuły, zaszczyty, które przyznawane są księżom, winny zwracać uwagę na to, że najważniejsze jest samo kapłaństwo, wszystko inne jest tylko – mniej czy bardziej dostojnym – ale tylko dodatkiem. Mówiąc obrazowo, wszystkie te wyróżnienia, z którymi związane są specjalne stroje, nie mogą przesłonić prawdy, że najważniejszym elementem stroju kapłańskiego jest stuła, najbardziej godna oznaka duszpasterskiego posługiwania. Trzeba też podkreślić i to, że jeśli tego typu kościelną godność otrzymuje proboszcz, to nie jest to tylko jego osobista sprawa, jest to również papieski dar dla parafii, której służy. Ta prałatura jest więc sprawą całej naszej parafii i dlatego cieszy tym bardziej.
Ten ważny w życiu kapłańskim naszego Księdza Proboszcza moment uczciła uroczyście podczas Mszy św. dziecięcej, 7 września br., parafialna schola „Maciejki, która zadedykowała nowo mianowanemu Prałatowi okolicznościową pieśń pt. „Plurimos annos”, a następnie złożyła gratulacje i życzenia, wręczając piękny bukiet kwiatów.


Non Sola Scripta

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej - XV Europejski Festiwal - Non Sola Scripta - znany także pod nazwą Wrocławskie Lato Organowe, trwał przez całe lato i składał się z cyklu niedzielnych koncertów organowych, fortepianowych, bądź śpiewanych, które odbywały się tradycyjnie już w pięknym wnętrzu Kościoła Uniwersyteckiego.
Trudno znaleźć drugi podobny festiwal na świecie. Było to wydarzenie niepowtarzalne w skali światowej. Motywem przewodnim tegorocznego festiwalu były Improwizacje. Każdy z prezentowanych koncertów był jedyny i niepowtarzalny w swoim rodzaju. Jak co roku pojawiły się na nim wielkie osobistości muzyki organowej, ale i interesujący debiutanci.


Msza św. prymicyjna

Aż 24. nowo wyświęconych w tym roku kapłanów i zakonników stanęło 3 czerwca br. przy ołtarzu, aby sprawować w naszym kościele swą Mszę św. prymicyjną.
W kazaniu proboszcz parafii, ks. prof. Piotr Nitecki, zwracając się do neoprezbiterów, przywołał wpierw wspomnienia wspólnych spotkań, gdy byli jeszcze na I roku, oraz wskazał na obowiązki i zadania, jakie obecnie stoją przed nimi jako reprezentantami młodego Kościoła. Podkreślił także wyjątkowy charakter misji kapłańskiego powołania, którego realizacja jest zawsze odpowiedzią na łaskę samego Jezusa.
Na zakończenie uroczystości prymicjanci podziękowali Księdzu Proboszczowi i wiernym za wspólną modlitwę oraz udzielili wszystkim zebranym indywidualnego błogosławieństwa.


Uroczystość Bożego Ciała

Wdzięczni Bogu za dar zbawienia wychodzimy dziś na ulice, aby tą radością dzielić się z całym światem – powiedział ks. prob. Piotr Nitecki na rozpoczęcie Mszy św., sprawowanej wspólnie z ks. prałatem Stanisławem Pawlaczkiem, proboszczem wspólnoty parafialnej Najświętszej Marii Panny na Piasku, i z ks. Piotrem Wawrzynkiem, duszpasterzem Centralnego Ośrodka Duszpasterstwa Akademickiego „Maciejówka”, w uroczystość Przenajświętszej Krwi i Ciała Chrystusa, która przypadała w tym roku na dzień 22 maja.
W kazaniu duszpasterz studentów powiedział, że poprzez udział w procesji pokazujemy solidarność z Jezusem i oddajemy Mu chwałę. Gdy wychodzimy na ulice naszych miast i wsi w procesjach eucharystycznych – mówił - stajemy się świadkami zmartwychwstałego Chrystusa, ogłaszamy, że w Nim jest nadzieja dla współczesnego człowieka: nadzieja naszego zbawienia.
Po zakończeniu Mszy św. tłumnie zgromadzeni wierni obu parafii i studenci z „Maciejówki” wyznali wiarę w Boga obecnego w Najświętszym Sakramencie. Procesja zatrzymała się przy czterech ołtarzach, usytuowanych kolejno przy bramie Ossolineum, katedrze greckokatolickiej, klasztorze sióstr urszulanek i naszym, przy których odśpiewane zostały fragmenty ze wszystkich Ewangelii związane tematycznie z Eucharystią.
Oprawę muzyczną uroczystości uświetnił swym śpiewem chór „Marianum” Kościoła Uniwersyteckiego pod dyrekcją Marka Zborowskiego.


Rocznica I Komunii św.

W uroczystość Najświętszej Trójcy, 18 maja br., kilkadziesięcioro dzieci z naszej parafii podczas Mszy św. dziecięcej świętowało rocznicę swojej I Komunii św. Ks. prob. Piotr Nitecki witając przybyłych, pogratulował rodzicom za sprawdzenie się w roli, do której zostali powołani. To wasza zasługa – powiedział - że te dzieci mogą dziś wspólnie z całą wspólnotą parafialną dziękować Bogu za wydarzenia minionego roku, kiedy to po raz pierwszy w życiu przyjęły do swych serc Pana Jezusa.
Po homilii dzieci rocznicowe trzymając w rękach zapalone od Paschału świece, odnowiły przyrzeczenia chrzcielne, a następnie poprowadziły modlitwę wiernych.
Na zakończenie uroczystości reprezentanci dzieci rocznicowych w pięknych słowach podziękowali ks. prof. P. Niteckiemu za sprawowanie liturgii, a rodzicom za przygotowanie ich do tej pięknej uroczystości. Rodzice zaś w dowód wdzięczności złożyli na ręce Księdza Proboszcza bukiet kwiatów.


I Komunia Święta

W niedzielę Zesłania Ducha Świętego, 11 maja br., 23 dziewczynki i 12 chłopców z naszej parafii po raz pierwszy w sposób pełny uczestniczyło w Eucharystii, przystępując do I Komunii świętej. Uroczystej Mszy św. przewodniczył ks. prob. Piotr Nitecki.
Po powitaniu przez Księdza Proboszcza przed kościołem i pokropieniu wodą święconą dla przypomnienia momentu chrztu św. dzieci, ubrane w piękne stroje liturgiczne, zostały wprowadzone do świątyni.
W kazaniu ks. P. Nitecki zwracając się do zebranych, akcentował, iż w życiu chrześcijanina ważne jest, aby umieć zachować mądrość w otwarciu się na Ducha Świętego, by jak Apostołowie poczuć wicher i z mocą samego Jezusa Chrystusa iść do świata.
Szczególnie uroczystym, mocno przeżywanym zarówno przez dzieci, jak i ich rodziców momentem Mszy św. było przyjęcie Komunii świętej.
Uroczystość uświetniła piękna oprawa muzyczna i śpiew scholi parafialnej „Maciejki” pod kierunkiem pani Anny Zamiar.
Do godnego przystąpienia do I Komunii św. dzieci były przygotowywane podczas całorocznej katechezy szkolnej i spotkań formacyjnych prowadzonych w naszym kościele przez ks. Marka Dziedzica.


Sakrament Bierzmowania

15 kwietnia br. odbyła się w naszej parafii uroczystość udzielenia Sakramentu Dojrzałości Chrześcijańskiej młodzieży III klas gimnazjalnych. Mszy św. przewodniczył ks. bp Andrzej Siemieniewski.
Na początku Eucharystii reprezentacja rodziców bierzmowanych poprosiła Głównego Celebransa o udzielenie ich dzieciom sakramentu bierzmowania, a po odczytaniu Ewangelii świętej ks. prob. Piotr Nitecki przedstawił bp. A. Siemieniewskiemu kilkudziesięciu kandydatów przygotowanych do przyjęcia tego sakramentu.
Po tej ceremonii biskup Andrzej wygłosił do młodych i ich najbliższych krótką homilię, w której nawiązał do szalejącej akurat w tym czasie za murami świątyni burzy. Powiedział, że każdy człowiek przeżywa w swym życiu różne burzliwe chwile, ale nawet w najcięższych momentach, dzięki pomocy Ducha świętego, można zawsze poradzić sobie z trudnościami i nie bać się przeciwności losu.
Bp Siemieniewski zwrócił młodzieży uwagę także na znaczenie i doniosłość sakramentu bierzmowania. Nawiązywał do tego, że przed laty do sakramentu chrztu to rodzice przynieśli swoje dzieci, a teraz, kiedy one dojrzały, mogą świadomie i samodzielnie - otwierając się na działanie Ducha świętego - przyjąć kolejny w życiu sakrament.
Tak uformowani młodzi, złożywszy wyznanie wiary, odnowili przyrzeczenia chrzcielne, a następnie podchodzili ze swoim świadkiem bierzmowania do ołtarza, aby z rąk Biskupa przyjąć namaszczenie Krzyżmem świętym. Na zakończenie Eucharystii wdzięczna młodzież podziękowała wszystkim tym, którzy dopomogli im w przystąpieniu do przyjęcia tego ważnego dla ich życia duchowego sakramentu.


Rekolekcje wielkopostne

Tegoroczne rekolekcje wielkopostne, które głosił ks. kanonik Eugeniusz Jankiewicz, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej w Zielonej Górze, przeżywaliśmy w naszej parafii w dniach od 24 do 27 lutego br.
Rekolekcjonista rozpoczął je mocnym akcentem, zmuszając zebranych już od pierwszych chwil swych rozważań do zastanowienia się nad podstawowym pytaniem dotyczącym naszej egzystencji: po co żyjemy. Trudne pytania należy stawiać sobie jak najczęściej – mówił kapłan. Są bowiem efektem mądrego zatrzymania się pośrodku życia na chwilę refleksji.
Główny nurt swoich nauk ks. Eugeniusz skoncentrował wokół tematu chrześcijańskiej nadziei i wiary. Współczesny świat wierzy w idee liberalno-lewicowe, tymczasem ważne jest, aby walczyć o chrześcijańską nadzieję – mówił. Ta nadzieja ma jedno imię: jest nią sam Jezus Chrystus, a wiara chrześcijańska stanowi jedyną wyczerpującą odpowiedź na pytanie dotyczące sensu naszej egzystencji.
Wierze sprzeciwia się grzech. Prowadzi do niego chroma, wykoślawiona wiara. Mocna natomiast to bezwarunkowe przylgnięcie do Boga i dynamizm działania. Podejmując walkę z nieładem w sobie samym - ciągnął dalej tę myśl ksiądz rekolekcjonista – trzeba postawić sobie pytanie o stan naszej wiary. Wierzyć znaczy uznać, że Jezus Chrystus daje nie tylko pouczenie, ale i siłę potrzebną do zwycięstwa. Wiara może być energią napędową całego życia. To ona i tylko ona czyni człowieka wolnym – nauczał kaznodzieja.
Podczas tegorocznych wielkopostnych ćwiczeń duchowych padło wiele ważkich pytań, adresowanych do nas wszystkich i każdego z osobna, a odnoszących się do istoty naszej wiary takich, jak: Czy wierzysz w Jezusa Chrystusa? Czy ufasz Mu? Czy ufasz, że to On niesie największą wartość, jaką jest łaska wiecznego zbawienia? Na te i jeszcze wiele innych pytań przyjdzie nam teraz odpowiadać każdego dnia swoim życiem.


W Święto Niepodległości

W niedzielę, 11 listopada 2007 r., przypadała 89 rocznica odzyskania przez Polskę suwerenności po 123 latach niewoli. Po Mszy Świętej dziecięcej nasza parafialna schola "Maciejki" przedstawiła okolicznościowy program poetycko-recytatorski. Słuchając wzruszających wierszy i pieśni patriotycznych w ich wykonaniu, odbyliśmy duchową podróż do wydarzeń tamtych lat.

Niech ten dzień stanie się dla wielu, zwłaszcza młodych osób lekcją patriotyzmu. 11 listopada 1918 r. to data zakończenia I wojny światowej. Dla Polski oznaczało to wyzwolenie się spod zaboru niemieckiego, a więc trzeciego, po Cesarstwie Rosyjskim i monarchii Habsburgów, zaborcy. Zakończenie zmagań wojennych przyniosło nową falę entuzjazmu i nadziei Polaków na lepsze jutro. Ludzi ogarnął zapał do odbudowania własnej państwowości. Nie żałowano krwi, poświęcenia, trudu. Tak narodziła się II Rzeczpospolita. Odtąd 11 listopada stał się Dniem Niepodległości.


Koncert z okazji święta Uniwersytetu Wrocławskiego

15 listopada 2007 r.
odbył się w Kościele Uniwersyteckim koncert z okazji święta Uniwersytetu Wrocławskiego. W programie znalazły się kantaty: "Święta Jadwiga Śląska" i "Święty Jan Boży" Mirosława Gąsieńca, w wykonaniu: Wiesława Ochmana- tenor, Ewy Czermak- sopran, Bogdana Makala- bas, i Alana Urbanka- dyrygenta

Orkiestry Symfonicznej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu oraz Chóru Uniwersytetu Wrocławskiego "Gaudium".


Rekolekcje adwentowe

Tegoroczne rekolekcje adwentowe przeżywaliśmy w naszej parafii w dniach od 9 do 12 grudnia 2007 r. Prowadził je ks. Jacek Tomaszewski, kapłan na co dzień posługujący we wrocławskiej parafii Matki Bożej Miłosierdzia. Wprowadzeniem do nauk rekolekcyjnych lub ich zakończeniem była śpiewana przez kapłana przy akompaniamencie gitary pieśń-modlitwa, która ułatwiała głębsze przyjęcie przekazywanych prawd.

Bóg jest Tym, który przychodzi do nas. My zaś czasem przyjmujemy Go, a czasem, niestety, zamykamy przed Nim drzwi naszych serc. To jest zawsze wielki dramat człowieka i Boga - mówił rekolekcjonista. Adwent jest okresem, kiedy przygotowujemy się na spotkanie z Bogiem. Przed Nim trzeba stanąć w prawdzie, choć bywa ona niekiedy poraniona grzechem. Dlatego trzeba nam prosić Boga, aby pomagał prostować drogi naszego życia.

W swoich rozważaniach ks. Jacek odwołał się do przykładu wiary pierwszych chrześcijan, którzy żyli w ustawicznym duchowym napięciu, każdego dnia wyglądając przyjścia Jezusa. Dzisiejszy świat zaś chce wymazać Boga z umysłów i rzeczywistości. Adwent jest więc także czasem przemiany życia, by Chrystus miał się gdzie narodzić, i czasem modlitwy, byśmy doświadczali Jego przemieniającej mocy ? podkreślał podczas jednej z nauk rekolekcjonista.


Koncerty organowe

Od 8 lipca do 2 września 2007 r.
odbywał się w naszym kościele XIV Europejski Festiwal - Wrocławskie Lato Organowe 2007. W każdy niedzielny wieczór melomani mogli posłuchać artystów z Polski i zagranicy. Wystąpili m.in. prof. Roman Perucki, Chór „Saengverein- Hausen” z Niemiec pod dyrekcją Hansa Schlauda, Isabelle Desert z Francji, duet gitarowy Witold i Agnieszka Kozakowscy, Marek Stefański i Elżbieta Towarnicka. Gwiazdą ostatniego koncertu “Jazz i Organy” byli Tomasz Stańko (trąbka) i Andrzej Chorosiński (organy) wraz z grupą „Wratislavia Trumpet Consort” złożoną z utalentowanych trębaczy młodego pokolenia.


Pielgrzymka duchowa naszych parafian

Grupa duchowych uczestników 27. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasną Górę, która w tym roku odbywała się pod hasłem „Weź i czytaj”, już po raz kolejny zawiązała się także przy naszej parafii. Przez wszystkie dni pątniczego trudu łączyliśmy się duchowo z tymi, którzy znajdowali się na trasie, słuchając relacji transmitowanych przez katolickie Radio Rodzina, a także spotykając się w kościele na wieczornej Eucharystii i na nabożeństwie maryjnym, odprawianym przed łaskami słynącym wizerunkiem Matki Bożej Wspomożycieli Wrocławia.
Parafialna grupa XVI duchowych uczestników skupiała kilkadziesiąt osób, które z racji podeszłego wieku, choroby, kalectwa czy obowiązków rodzinnych nie mogły wyruszyć ze swego domu w drogę ku Jasnej Górze. Wszyscy pielgrzymi pozostający w domach otrzymali modlitewnik, znaczek pielgrzyma i kartkę pamiątkową.


Zmiany wśród duszpasterzy

W ostatnim czasie Ksiądz Arcybiskup dokonał kolejnych zmian wśród duszpasterzy naszej parafii. 25 czerwca 2007 r. ks. Piotr Śmigielski przeniesiony został z naszej parafii do parafii p.w. Opatrzności Bożej we Wrocławiu-Nowym Dworze, a na jego miejsce skierowany został do Kościoła Uniwersyteckiego po studiach w Rzymie ks. Grzegorz Sokołowski. Ponieważ jednak 1 września mianowany on został Sekretarzem Generalnym Papieskiego Wydziału Teologicznego, odwołany został z funkcji wikariusza w naszej parafii. Obecnie pracę duszpasterską w naszej parafii wspierać będzie ks. Marcin Maciuk, który urodził się w 1977 r., pochodzi z parafii w Osieku k/Oławy, a święcenia kapłańskie przyjął w 2003 r. Dotychczas pracował w parafiach: Matki Bożej Pocieszenia w Oławie, świętego Józefa w Wąsoczu i Matki Bożej Nieustającej Pomocy we Wrocławiu-Muchoborze Małym. Księdza Marcina witamy serdecznie i życzymy mu owocnej posługi duszpasterskiej w naszej parafii.


Praktyka kleryka V roku MWSD

Na miesięczną praktykę duszpasterską, trwającą przez cały wrzesień, został do nas skierowany Karol Żygadło, akolita z V roku Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu.


Uroczystość Bożego Ciała
Dziś przed południem nasza archidiecezja oddała hołd pozostającemu z nami w Eucharystii Chrystusowi, czego wyrazem była centralna procesja prowadząca, jak przed 10 laty podczas 46. Kongresu Eucharystycznego, z Hali Ludowej do katedry – powiedział ks. Marian Biskup na rozpoczęcie Mszy św. w naszym kościele 7 czerwca 2007 r. w uroczystość Bożego Ciała. Ufajmy Chrystusowi, który ma moc dokonania naszego przeistoczenia w człowieczeństwie, wierze, miłości – mówił następnie podczas kazania Celebrans. Idźmy więc dziś ulicami miasta z Jezusem, który do końca nas umiłował. Jeżeli jest w nas światło Boga, jesteśmy jak witraż promieniujący swym pięknem w blasku światła. Idźmy więc dziś jako Jego witraże.
Po zakończeniu Eucharystii tłumnie zgromadzeni wierni wyznali wiarę w Boga obecnego w Najświętszym Sakramencie, manifestując ją udziałem w procesji do czterech ołtarzy, usytuowanych przy katedrze greckokatolickiej, klasztorze sióstr urszulanek, kościele św. Macieja i naszym.


Rocznica I Komunii św.
W dniu 13 maja 2007 r. na Mszy św. o godz. 11.00 dzieci klas III przeżywały swoją rocznicę I Komunii św. Podczas kazania ks. Piotr Nitecki wspomniał, że czas jubileuszu to czas przeżywania wyjątkowych i radosnych chwil. Rok temu była to pierwsza spowiedź i Komunia Święta. Jak dzieci wykorzystały ten czas? Czy są tak blisko Pana Jezusa jak mówiły rok temu?– pytał.
Z racji swej uroczystości dzieci przyjmowały Komunię św. pod dwiema postaciami.


I Komunia święta
Oto jest dzień, który dał nam Pan, weselmy się i radujmy się nim…Słowa pieśni, którą zaintonowała schola parafialna „Maciejki”, rozpoczęły w niedzielę 6 maja 2007 r. w naszym kościele uroczystość I Komunii św. dzieci z klas drugich.
Przejmujący był moment błogosławienia dzieci przez ich rodziców, a potem procesjonalne wejście dzieci do kościoła. Odświętnie udekorowany kościół, biel strojów liturgicznych dzieci, które dzień wcześniej przeżyły swoją pierwszą w życiu spowiedź i teraz z otwartymi sercami oczekiwały na przyjście Jezusa – wszystko to potęgowało podniosły nastrój tego uroczystego dnia.
Mszę świętą w intencji dzieci, ich rodziców i rodzin sprawował oraz homilię wygłosił ks. prob. Piotr Nitecki. Podczas słowa skierowanego do zebranych wyraził ojcowskie zatroskanie o dobro dzieci pierwszokomunijnych. Przy chrzcie prosi się Kościół Boży o świętość. Dzisiaj w oczach tych dzieci widać świętość i wszystko to, co najpiękniejsze. Co z tej świętości dzisiejszej Eucharystii doniosą do bram Chrystusa? – pytał. A potem dodał: To, jakie są dzieci i na jakich ludzi wyrosną, zależy w dużej mierze od świadectwa życia, które da mama i tata. Rodzice, uczcie te dzieci być przy Chrystusie! Bo wtedy i one, i wy sami wygracie życie.
W tym roku do Pierwszej Komunii Świętej przystąpiło 25 dziewczynek i 22 chłopców. Do właściwego przeżycia tej uroczystości przygotowywały się już od września podczas niedzielnej Eucharystii, a także nabożeństw różańcowych, Drogi Krzyżowej i cotygodniowych spotkań, odbywających się w klasztorze sióstr urszulanek przy placu Nankiera. Za przygotowanie dzieci odpowiedzialne były siostra Bernadeta Bronakowska i Anna Kramarczyk.


Wycieczka rowerowa
Dnia 4 maja 2007 r. ministranci i schola rozpoczęli nowy sezon rowerowy. Trasa rowerowa biegła uroczymi zakątkami naszego miasta. Na terenie Wrocławia jest wiele tras rowerowych i miejsc do zwiedzania. Zachęcamy wszystkich młodszych i tych trochę starszych do wzięcia udziału w naszych następnych wyprawach rowerowych.


Modlitwa o powołania kapłańskie z klerykami I roku WMSD
W niedzielę modlitw o powołania kapłańskie, która przypadła na dzień 29 kwietnia 2007 r. przybyli do naszej parafii wraz z ojcem duchownym, ks. Waldemarem Kocendą, klerycy I roku Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego, aby podczas kilku Mszy św. modlić się w tej intencji wspólnie z naszymi parafianami. Po południu nasi Goście – wzorem lat ubiegłych - zostali zaproszeni przez parafian na domowy obiad. Po dwóch godzinach spędzonych przy wspólnym stole udali się z powrotem do Henrykowa, gdzie przez pierwszy rok odbywają studia filozoficzne i podlegają formacji duchowej.


Sakrament Bierzmowania
24 kwietnia 2007 r.
kilkudziesięciu młodych ludzi z naszej parafii przyjęło Sakrament Dojrzałości Chrześcijańskiej, którego udzielił ks. kard. Henryk Gulbinowicz.
Od początku roku szkolnego młodzież III klas gimnazjum przygotowywała się do tego ważnego w życiu dnia, uczestnicząc w comiesięcznej spowiedzi, niedzielnej Eucharystii i formacji intelektualno-religijnej zarówno w swoich szkołach, jak również w spotkaniach wspólnotowych w naszym kościele prowadzonych początkowo przez ks. Sebastiana Ligorowskiego, a następnie – po zmianie duszpasterzy - kontynuowanych przez ks. Marka Dziedzica.


Wrocławskie Spotkania Twórcze
Rodzinom wielodzietnym i działaniom podejmowanym na ich rzecz przez miasto Wrocław poświęcone zostało IV Wrocławskie Spotkanie Twórcze, zorganizowane przez Wrocławską Diakonię Muzyczną, na czele z naszym parafianinem, Wiesławem Świdrem, w dniu 31 marca 2007 r. w Kościele Uniwersyteckim.
Wiesława Gdeczyk z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przedstawiła założenia i osiągnięcia prowadzonego od września 2005 r. Programu Pomocy dla Rodzin Wielodzietnych: „dwa plus trzy i jeszcze więcej”. Istotnym zadaniem programu jest przełamywanie stereotypu wiążącego wielodzietność z ubóstwem i patologią.
Gościem spotkania był ks. Franciszek Głód, który jako przyczynę malejącej liczby dzieci w rodzinach wskazał „małoduszność” rodziców. „Ludzie przestali ufać Bogu i na Niego liczyć” – mówił. Spotkanie ubogaciły świadectwa państwa Gładkich, którzy mają czterech synów, i Kobyłeckich, którzy na przykładzie swoich sześciorga dzieci, w tym dwojga niepełnosprawnych, zauważyli, że „miłość się nie dzieli, ale mnoży”.
Spotkanie zakończył ciepło przyjęty przez zebranych koncert Wrocławskiej Diakonii Muzycznej pod dyrekcją Wiesława Świdra.


Hojny dar
Wspólnota Żywego Różańca przy naszej parafii złożyła w ostatnim czasie zebraną wśród swoich członków sumę 6000 zł na potrzeby renowacji naszej świątyni. Za ten hojny dar cała wspólnota parafialna składa darczyńcom serdeczne podziękowanie, otaczając ich pamięcią modlitewną.


Rekolekcje wielkopostne
Od 18 do 21 marca 2007 r. przeżywaliśmy parafialne rekolekcje wielkopostne. W duchową podróż przez pustynię poprowadził nas tym razem o. Sebastian Pieczeniak ze zgromadzenia ojców sercanów. Dzięki jego naukom, wypowiadanym z życzliwym zatroskaniem, mogliśmy choć na parę chwil zatrzymać się w pędzie dnia codziennego i zajrzeć do wnętrza swojego serca. Wszystko po to, aby - uświadomiwszy sobie swoje zaniedbania i negatywne postawy - wypracować sobie nowy sposób traktowania Boga i drugiego człowieka. Bo jeżeli naprawdę kochamy, pragniemy dzielić się miłością z innymi. Nie wystarczy nam już tylko uprzejmość i kurtuazja, miłości nie ograniczamy do życzliwego usposobienia. Ona determinuje całe nasze życie – konkludował rekolekcjonista
 


 

Promocja nowych ministrantów

W dniu 25 lutego 2007 r. na Mszy św. dziecięcej, której przewodniczył ks. prob. Piotr Nitecki, przeżyliśmy piękną uroczystość przyjęcia w poczet ministrantów naszej Służby Liturgicznej Ołtarza czterech dotychczasowych kandydatów, przygotowujących się, pod kierunkiem ks. Sebastiana Ligorowskiego, przeszło rok  do pełnienia tej zaszczytnej posługi. Są to następujący chłopcy: Paweł Cieślak, Michał Duda, Szymon Woziński i Sebastian Zieliński.

Na znak włączenia do grona ministrantów naszej wspólnoty parafialnej otrzymali z rąk Księdza Proboszcza pelerynki i złożyli przyrzeczenia ministranckie.

Czym kierowali się podejmując decyzję o wstąpieniu w poczet ministrantów?

Paweł Cieślak powiedział, że chciałby po prostu służyć Panu Bogu. A mogę to lepiej robić będąc ministrantem, poznając znaczenie Mszy świętej i różnych nabożeństw - dodaje.

Pragnieniem Michała Dudy także jest służba Panu Bogu, a Szymon Woziński podkreśla, że w ten sposób będzie mógł być blisko Boga. Dla Sebastiana Zielińskiego zaś posługa ministrancka to bardzo odpowiedzialne zadanie.

Dziękujmy Panu Bogu za łaskę powiększenia naszego parafialnego grona ministranckiego o tych czterech chłopców, prosząc Go także o błogosławieństwo dla nich i ich rodzin. Zachęcamy przy tej okazji także innych chłopców z naszej parafii do pełnienia tej zaszczytnej służby przy ołtarzu Pana.

 


Pożegnanie ks. Sebastiana Ligorowskiego
W dniu 25 lutego
2007 r. na niedzielnej Mszy Świętej o godz. 11.00 pożegnaliśmy naszego wikarego ks. Sebastiana Ligorowskiego, który opuszczał progi naszej parafii po prawie trzech latach posługi duszpasterskiej dla dobra nas wszystkich. Modląc się za księdza Sebastiana, prosiliśmy dobrego Boga, aby pobłogosławił mu na dalszą drogę kapłańską i obdarzył licznymi łaskami oraz darami Ducha świętego, by mógł spotykanym na swojej drodze ludziom dawać zawsze świadectwo o miłości Chrystusowej.
Ks. Sebastian został przeniesiony do parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Lutyni, natomiast stamtąd przybył do nas ks. Marek Dziedzic.


Rekolekcje wielkopostne
Sekretarz Papieskiego Fakultetu Teologicznego, ks. Andrzej Tomko, głosił w dniach od 12 do 15 marca 2006 r. w naszej parafii rekolekcje wielkopostne.
Podczas tych duchowych ćwiczeń Kaznodzieja przypomniał nam fundamentalne kwestie dotyczące naszej wiary. Wszystko, co nas spotyka jest nam przez Boga zadane i prowadzi do osiągnięcia zbawienia. Czasem jednak ludzie odchodzą od Boga, myśląc, że siłą swoich mięśni i intelektu zbudują własne szczęście. Dlatego w intencji tych, którzy pogubili się na drogach życia warto zanosić do Boga ufne i pokorne modlitwy.
Prawdą o wielkiej mocy modlitwy ks. A. Tomko starał się dzielić z nami podczas kolejnej nauki rekolekcyjnej. Nieraz 5 minut zawierzenia Bogu – mówił - więcej znaczy niż długie lata wysiłku, by naszym dzieciom żyło się lepiej. Zachęcał więc do zjednoczenia z Bogiem w codziennych czynnościach. Czasem nie trzeba wiele, wystarczy myśl, która biegnie od nas ku Bogu – akcentował.
Kolejnego dnia ćwiczeń duchowych Rekolekcjonista zwrócił naszą uwagę na znaczenie Sakramentu Pokuty. Przy kratkach konfesjonału otrzymuje się wolność wewnętrzną. Tak długo jak będziemy ją w sobie nosić, będzie ona naszym chrześcijańskim sztandarem – usłyszeliśmy podczas nauki rekolekcyjnej.
Na koniec Kapłan zachęcał nas do kultywowania tradycji domu rodzinnego, pielęgnowania religijnych zwyczajów, wychowywania w szacunku wobec starszych, zwłaszcza chorych i potrzebujących.
Na zakończenie rekolekcji wielkopostnych proboszcz parafii, ks. prof. Piotr Nitecki, w serdecznych słowach podziękował ks. Andrzejowi za zaangażowanie i włożony wysiłek w przygotowanie nauk rekolekcyjnych, jak również za miłą, braterską atmosferę, jaka towarzyszyła jego obecności na plebanii. Przed błogosławieństwem odmówione zostały jeszcze modlitwy w intencjach Ojca Świętego w celu uzyskania odpustu zupełnego.


Czuwanie modlitewne
Z racji I. rocznicy śmierci Sługi Bożego Jana Pawła II w dniu 25 marca 2006 r. odbył się w naszej świątyni koncert, podczas którego wystąpiła Wrocławska Diakonia Muzyczna pod kierunkiem naszego parafianina, Wiesława Świdra. W klimat refleksji nad życiem i nauczaniem Papieża Polaka wprowadził zebranych ks. Piotr Śmigielski. Podczas wieczoru usłyszeliśmy kilka pięknych, inspirowanych Pismem Świętym pieśni religijnych. Po tych wspaniałych doznaniach muzycznych rozpoczęło się modlitewne czuwanie, w czasie którego na podstawie Ewangelii św. Marka rozważaliśmy Mękę Pana Jezusa, ilustrowaną slajdami z filmu „Pasja”. W dalszej części wieczoru w ciszy serc, przeplatanej śpiewem kanonów Taizé adorowaliśmy Pana Jezusa wystawionego w Przenajświętszym Sakramencie. Na zakończenie modlitewnego czuwania wszyscy uczestnicy, klęcząc przy balaskach, dostąpili łaski indywidualnego błogosławieństwa Przenajświętszym Sakramentem.


Wspólny „opłatek” scholi i ministrantów
27 grudnia 2006 r. w Maciejówce odbył się wspólny „opłatek” ministrantów i scholi, z rodzicami i naszymi duszpasterzami.
Spotkanie rozpoczęliśmy wspólną modlitwą, którą poprowadził Ksiądz Proboszcz. Następnie przełamaliśmy się opłatkiem i składaliśmy sobie życzenia.
W dalszej części spotkania nastąpiła długo oczekiwana przez wszystkich chwila - przyjazd św. Mikołaja, który ubrany był w tradycyjny czerwono-złoty biskupi strój, na głowie zaś miał mitrę.
Przed wręczeniem każdemu uczestnikowi prezentu, w postaci worka ze słodkościami, Biskup pytał, czy byliśmy w tym roku grzeczni i czym zasłużyliśmy sobie na nagrodę. Po tej miłej ceremonii rozpoczął się koncert kolęd, w którym wzięli udział liczni wykonawcy. Szkoda tylko, że pomimo gorących zachęt ze strony publiczności do występów nie dał się namówić żaden z naszych Duszpasterzy.


Koncert Słowo z muzyką
W ramach comiesięcznych spotkań ze Słowem Bożym i muzyką z cyklu Verbum cum musica”, odbywających się w parafiach Wrocławia i okolicznych miejscowościach, 14 stycznia 2006 r. w naszej parafialnej świątyni mogliśmy usłyszeć najpiękniejsze kolędy i pastorałki w wykonaniu Chóru i Orkiestry Kameralnej Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. R. Bukowskiego we Wrocławiu pod dyrekcją Artura Wróbla oraz Chóru Kameralnego Politechniki Wrocławskiej Consonanza. Przeżyć artystycznych dopełniła refleksja biblijna o. Mariana Bernarda Arndta, który wygłosił prelekcję Bóg objawia się w historii zbawienia.


Opłatek Żywego Różańca
22 stycznia 2006 r. w Maciejówce odbyło się spotkanie opłatkowe dla Wspólnoty Żywego Różańca. Przy zastawionych stołach, na których znalazły się wspaniale prezentujące się i smakujące domowe wypieki, wraz ze wszystkimi duszpasterzami zebrała się kilkudziesięcioosobowa grupa członków Wspólnoty. Po życzeniach ks. prob. Piotra Niteckiego, zebrani przełamali się opłatkiem, składając sobie nawzajem życzenia, a następnie wspólnie kolędowali.


Nauki rekolekcyjne
O świętości, przemianie życia, modlitwie, niedzielnej Eucharystii, sakramencie pokuty oraz głoszeniu i słuchaniu Słowa Bożego mówił rekolekcjonista, ks. Grzegorz Sokołowski, podczas głoszonych w naszym kościele w dniach od 18 do 21 grudnia 2006 r. adwentowych nauk rekolekcyjnych.


Pasterka z Kardynałem
Tradycyjnej Mszy św. pasterskiej przewodniczył emerytowany Metropolita Wrocławski, ks. kard. Henryk Gulbinowicz. Dostojny Gość zachęcał do modlitw w intencji matek – kapłanek domowego ogniska, i ojców, którzy powinni być ostoją każdej rodziny. Na zakończenie tej uroczystej Eucharystii Kardynał życzył licznie zgromadzonym w naszej parafialnej świątyni wiernym przeżycia świąt Bożego Narodzenia w atmosferze ciepła i miłości.


Zabrzmiała "Msza" Kilara

Rok temu tłum szturmował drzwi świątyni uniwersyteckiej, by posłuchać słynnych "Nieszporów ludźmierskich" Jana Kantego Pawluśkiewicza. 15 listopada 2006 r. sytuacja powtórzyła się: kompozytor dzieła wybranego, by uczcić Święto Nauki Wrocławskiej, jest postacią powszechnie uwielbianą, a samo dzieło - "Missa pro pace" ("Msza o pokój") - w ciągu niespełna pięciu lat od prawykonania stało się jedną z najczęściej wykonywanych i najchętniej słuchanych kompozycji Wojciecha Kilara.
Gotowego dzieła, podczas specjalnego koncertu w Watykanie, słuchał także papież Jan Paweł II.
Specjalną, „świąteczną” Mszę Kilara tłocząca się publiczność usłyszała w naszym kościele w wykonaniu głównie wrocławskich muzyków. Partie chóralne śpiewały połączone zespoły: Chór Uniwersytetu Wrocławskiego "Gaudium" i Chór Kameralny przy Filharmonii Wrocławskiej. Wystąpiła także Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Spośród solistów najbardziej wyróżniła się sopranistka Aleksandra Szafir, dysponująca niezwykle brzmiącym głosem. Pozostałe partie solowe śpiewali: Agnieszka Rehlis (mezzosopran), Krzysztof Szmyt (tenor) i Józef Frakstein (bas). Koncert poprowadził Alan Urbanek. Pod jego kierunkiem utwór zabrzmiał spójnie i efektownie, z pewną dozą nieodzownej medytacji, a chóry i studencka orkiestra dobrze odnalazły się w brzmieniu muzyki Kilara.


Rok akademicki rozpoczęty

30 września 2006 r., w dzień inauguracji roku akademickiego 2005/2006 na Uniwersytecie Wrocławskim, o godzinie 8:00 w Kościele Uniwersyteckim odprawiona została uroczysta koncelebrowana Eucharystia, której przewodniczył ks. abp Marian Gołębiewski. Wrocławski Metropolita w intencji Mszy świętej polecił szacowną uczelnię, wykładowców oraz kilkadziesiąt tysięcy studentów. W swojej homilii Rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego ks. prof. dr hab. Józef Pater przedstawił charyzmatyczną sylwetkę św. Hieronima ze Strydonu. Święty ten, któremu nadano tytuł doktora Kościoła, był rzymskim duchownym. Jako mnich w Betlejem dokonał przekładu Biblii na łacinę. Jako człowiek szalenie pracowity, który swoje życie i pracę naukową poświęcił Kościołowi, dla wielu naukowców kiedyś uchodził za wzór. Wypełniony do połowy Kościół Uniwersytecki w dzień inauguracji roku akademickiego, świadczy prawdopodobnie o zmianie zapatrywań. Jak nigdy, aktualne stają się słowa Bułata Okudżawy: „A przecież mi żal, że nad naszym zwycięstwem niejednym górują cokoły, na których nie stoi już nikt”. 


Dar Wspólnoty Żywego Różańca

W ostatnich dniach członkowie wspólnoty Żywego Różańca przekazali Księdzu Proboszczowi zebraną przez siebie sumę 4 000 złotych z przeznaczeniem na dalsze prace renowacyjne prowadzone w naszej świątyni. Nie jest to pierwszy dar, jaki wspólnota ta przekazała w ciągu ostatnich dwóch lat na rzecz kościoła parafialnego. Do najważniejszych inicjatyw zaliczyć tu należy ufundowanie w ubiegłym roku sztandaru z wizerunkiem Matki Bożej Wspomożycielki Wrocławia, okazałego świecznika do prezbiterium i ozdobnej alby dla Księdza Arcybiskupa, której używa podczas sprawowania Mszy świętych w naszym kościele. Za wrażliwość na potrzeby wspólnoty parafialnej i ofiarność składamy wszystkim ofiarodawcom, członkom Żywego Różańca serdeczne: Bóg zapłać ! 


Nasz strona dostępna jest również pod adresem www.uniwersytecki.archidiecezja.wroc.pl
ZAPRASZAMY


XII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej

Przez cały okres wakacyjny odbywały się w naszym kościele koncerty muzyki poważnej w ramach XII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Wystąpiło wiele światowej sławy gwiazd. W programie niedzielnych koncertów znalazła się muzyka m.in. Jerzego Fryderyka Haendla, Jana Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Antonia Vivaldiego, Jana Sebastiana Bacha. Można było usłyszeć też muzykę kompozytorów angielskich i irlandzkich.


NASZE DZIECI NA KOLONII „CARITASU”
Niezależnie od zorganizowanego wypoczynku wakacyjnego dzieci z naszej parafii, szerzej opisanych w sierpniowym numerze gazetki „Przy Kościele Uniwersyteckim”, w lipcu grupa 17 dzieci wyjechała na kolonie zorganizowane przez Caritas Archidiecezji Wrocławskiej do Kaczynia w województwie kieleckim. Wyjazd ten był możliwy dzięki ofiarności parafian i sympatyków naszego kościoła, którzy swymi ofiarami (4250,- zł) pokryli część kosztów wyjazdu. W imieniu dzieci składamy im serdeczne podziękowanie: „Bóg zapłać”. 



POWITANIE NOWEGO DUSZPASTERZA
26 czerwca 2006 r. rozpoczął pracę duszpasterską pośród nas nowy wikariusz ks. Piotr Śmigielski, który przybył z parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego na Gądowie. W imieniu całej naszej wspólnoty parafialnej kapłana serdecznie powitali, najpierw Ksiądz Proboszcz, a następnie przedstawiciele scholi "Maciejki", akcentując także dobrym słowem i modlitwą pamięć o przypadającym w tygodniu jego patronalnym święcie.


ODWOŁANIE KS. LESZKA WOŹNEGO
Z nieukrywanym wzruszeniem i łezką w oku wielu z nas przyjęło wiadomość o odwołaniu z dniem 25 czerwca 2006 r. z naszej parafii - decyzją ks. abpa Mariana Gołębiewskiego, w myśl zasady, że wikariusz  nie może pracować w danej parafii dłużej niż 5 lat - ks. Leszka Woźnego, który objął obowiązki duszpasterza w parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski we Wrocławiu-Klecinie.
Z serca dziękujemy Księdzu Leszkowi za siedem pracowicie spędzonych lat pośród naszej wspólnoty parafialnej, życząc radości i wielu owoców pracy kapłańskiej w nowej placówce duszpasterskiej.


 

ALUMNI I ROKU MWSD W NASZYM KOŚCIELE

W niedzielę, 12 czerwca 2006 r. gościliśmy w parafii - wzorem roku ubiegłego - alumnów I roku Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu, wraz z ich ojcem duchownym, ks. Waldemarem Kocendą, którzy wspólnie z naszymi parafianami uczestniczyli w kilku Mszach św. Po południu nasi Goście zostali zaproszeni przez niektóre rodziny na domowy obiad.


PROMOCJA CEREMONIARZY I LEKTORÓW

28 maja 2006 r. w kościele Św. Krzyża na Ostrowie Tumskim odbyła się uroczysta promocja 72 ceremoniarzy i 112 lektorów z archidiecezji wrocławskiej. Wśród nowo promowanych byli także trzej przedstawiciele służby liturgicznej naszej parafii. Abp Marian Gołębiewski promował dwóch lektorów Krzysztofa Micacha i Rafała Rojka na ceremoniarzy, natomiast ministranta Piotra Bombę na lektora.


MSZA ŚW. PRYMICYJNA

Siedmiu nowo wyświęconych kapłanów odprawiło w naszym kościele, pod przewodnictwem swojego akademickiego Nauczyciela ks. prof. Piotra Niteckiego, w dniu 27 maja 2006 r., Mszę św. prymicyjną. Nawiązując w kazaniu do odczytanej tego dnia Ewangelii, opowiadającej o uczniach zmierzających do Emaus, Ksiądz Proboszcz przestrzegał zebranych przed „wewnętrzną emigracją”, która jest zamknięciem się na drugiego człowieka, nieprzebaczeniem, ucieczką w swój niedostępny dla innych świat. Każdy z nas, a szczególnie kapłan, powinien być człowiekiem, który nie ucieka przed niczym ani nikim, jest przy ludziach i dla ludzi.

Na zakończenie Eucharystii neoprezbiterzy udzielili naszym księżom, Służbie Liturgicznej Ołtarza i wszystkim zebranym indywidualnego prymicyjnego błogosławieństwa.


UROCZYSTOŚĆ BOŻEGO CIAŁA

Wspólnie z parafią wojskowo-cywilną pw. św. Elżbiety w Uroczystość Bożego Ciała modliliśmy się w naszej parafialnej świątyni podczas uroczystej Mszy św., którą celebrował ks. prof. Piotr Nitecki. Kazanie wygłosił proboszcz bazyliki garnizonowej ks. January Wątroba. Podkreślił w nim m.in., że Eucharystia jest najwspanialszym darem, jaki zostawił nam Chrystus. Zachowaniem, gestem i słowem, zarówno na Mszy, jak i poza nią, trzeba celebrować żywą świadomość rzeczywistej obecności Jezusa w świecie – mówił Kaznodzieja. Współczesny świat zamienia się w pustynię. Pustynię nędzy, głodu, zniszczonej miłości, ciemności Boga. Pustynia dzisiejszego świata, którą podąża Kościół z Najświętszym Sakramentem, jest wielka i straszna. Jednakże idziemy przez nią z wiarą i ufnością, bo idziemy z Tym, którego szukają wszyscy, nawet ci, co idą po omacku.    

Po Mszy św. licznie zebrani wierni przeszli w procesji do czterech ołtarzy. Dwa z nich były wybudowane przez naszych parafian, kolejne dwa przez żołnierzy Śląskiego Okręgu Wojskowego. Uroczystość uświetniły swym śpiewem połączone chóry obu parafii oraz orkiestra reprezentacyjna ŚOW.


SAKRAMENT BIERZMOWANIA

Za chwilę namaszczę was olejem świętym. Chociaż moment Bierzmowania trwa bardzo krótko, pozostawi on jednak niezatarty ślad na waszych duszach. Do końca życia będzie podpowiadał wam, co jest dobre, a co złe. Ale człowiek ma wolą wolę. Może sam wybierać, do tego stopnia, że może odwrócić się nawet od Pana Boga, może nie posłuchać Ducha św. Ilekroć człowiek odwróci się od Pana Boga, tylekroć dźwiga za sobą konsekwencję tej decyzji - oto słowa ks. bpa Edwarda Janiaka, który przybył w asyście zaproszonych gości w dniu 18 maja 2006 r. do naszego kościoła, aby 74 młodym osobom z naszej parafii udzielić Sakramentu Dojrzałości Chrześcijańskiej. Przez prawie cały rok szkolny młodzież III klas gimnazjalnych przygotowywała się do tego ważnego dnia pod kierunkiem ks. Sebastiana Ligorowskiego. 

Zwracając się w słowie pasterskim do Bierzmowanych, Biskup Edward powiedział: Dzisiaj każdy z was dobrowolnie przychodzi do świątyni, prosząc Kościół o umocnienie w wierze. Ten sakrament jest zobowiązaniem, które domaga się, aby stanąć, jeśli zajdzie taka potrzeba, w obronie wiary. Domaga się, żeby ktoś patrząc na twój styl bycia, zachowanie, twoje słownictwo – nie tu w kościele, ale poza kościołem - trafił do Boga i Jego Kościoła. Wspominając zaś osobę Jana Pawła II, którego w tym dniu przypadła 85 rocznica urodzin, bp. Janiak dodał jeszcze: Umiejcie zaczerpnąć jakiś rys, który najbardziej zaimponował wam u Ojca Świętego, aby chociaż w cząstce realizować go w swoim własnym życiu, zwłaszcza wtedy, kiedy przyjdą dla was trudne dni.   

Złożywszy wyznanie wiary, młodzi ludzie podchodzili kolejno do ołtarza, aby z rąk Biskupa przyjąć namaszczenie Krzyżmem świętym. Na zakończenie uroczystości wdzięczna młodzież i rodzice złożyli podziękowanie Dostojnemu Gościowi za udzielenie Sakramentu Bierzmowania. 


ROCZNICA I KOMUNII ŚWIĘTEJ

15 maja 2006 r.
odbyła się uroczysta Msza św. dla dzieci, które obchodziły rocznicę swojej I Komunii św. Z tej też okazji 19 maja 2006 r. odbyła się dla nich pielgrzymka do Częstochowy, którą zorganizował ks. Leszek Woźny. W kaplicy obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej odprawiona została Msza św., na której obecne były także grupy dzieci komunijnych z różnych stron Polski. Wielkim przeżyciem był dla nich moment uroczystego odsłonięcia Obrazu Czarnej Madonny. Autobus wiozący uczestników pielgrzymki był rozśpiewany. Śpiew, przy akompaniamencie gitarowym pani Ani Zamiar, prowadził jak zawsze w pięknym stylu ks. Leszek. Pielgrzymka była bardzo wzruszającym przeżyciem dla jej uczestników.


I KOMUNIA ŚWIĘTA

W niedzielę Wniebowstąpienia Pańskiego, 8 maja 2006 r. nasza wspólnota parafialna przeżyła uroczystość Pierwszej Komunii Świętej. Pierwszy raz do stołu Pańskiego w tym dniu przystąpiło 30 dziewczynek i 27 chłopców. Dzieci przez cały okres przygotowań i prób prowadzone były troskliwą ręką ks. Leszka Woźnego. Chociaż pogoda w tym dniu nie rozpieszczała – było deszczowo i zimno, to jednak serca naszych dzieci były radosne, słoneczne i pełne oczekiwań.

Uroczystą Mszę św. celebrował ks. Piotr Nitecki. Pan Jezus pozostał w znaku Eucharystii – mówił podczas kazania Ksiądz Proboszcz. Dzieci poprzez sakramenty św., które już przyjęły, zbliżają się do samego Chrystusa. On przygotowuje im wspaniałą przyszłość. Nie wiemy jeszcze jaką, ale wiemy, że dzieci będą przy Nim szczęśliwe. Niebo zaczyna się w Eucharystii. Możliwość przystąpienia do Komunii Świętej to jest przedsmak Nieba.

I wreszcie nadeszła najważniejsza chwila. W pokorze i z powagą dzieci zbliżały się do ołtarza, aby tam po raz pierwszy w życiu przyjąć Ciało Chrystusa. Uroczystość była uświetniona pięknym śpiewem naszej parafialnej scholi „Maciejki” pod kierunkiem pani Anny Zamiar.

W tzw. „białym tygodniu” dzieci uczestniczyły codziennie w Mszy św. i nabożeństwie majowym, a 12 maja 2006 r. pod opieką księdza Leszka Woźnego wyjechały na pielgrzymkę do Sanktuarium Maryjnego w Wambierzycach.


 

03 maja 2006 r. - dziedziniec Ossolineum - nabożeństwo majowe zorganizowane przez CODA Maciejówka z udziałem parafian Najświętszego Imienia Jezus.