Chór Marianum powstał w kwietniu 1995 roku przy parafii pw. Ducha Świętego. Jego założycielem jest obecny dyrygent – Marek Zborowski.

Pan Marek Zborowski urodził się w 1946 roku, chórmistrz, śpiewak. Swoją przygodę z chóralistyką rozpoczął w 1953 roku jako członek Chóru Chłopięco – Męskiego Katedry Wrocławskiej, prowadzonym przez Edmunda Kajdasza. W jego bogatym dorobku dyrygenckim należy wyróżnić założenie w 1966 roku Kameralnego Chóru Męskiego Cantilena, prowadzenie Chóru Akademickiego Uniwersytetu Wrocławskiego, założenie i prowadzenie Chóru Marianum. Marek Zborowski śpiewał też jako chórzysta w zespołach: Cantores Minores Wratislawienses, Cantilena, Chór Polskiego Radia we Wrocławiu, Zespół Muzyki Cerkiewnej Okyoich.

Od września 1999 roku chór Marianum działa przy Kościele Uniwersyteckim we Wrocławiu. W dorobku 15-letniej działalności artystycznej zespołu znajdują się utwory wybitnych kompozytorów polskich obcych z różnych epok.

Chór wyjeżdżał trzykrotnie na koncerty do Włoch, Austrii i Niemiec – w latach 2001 – 2006. W 2005 roku zespół nagrał płytę przedstawiającą swój 10-letni dorobek. Chór jest laureatem nagród zdobytych na II Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Religijnej w Sulistrowicach i I Ogólnopolskim Przeglądzie Pieśni Chóralnej Vox Domini w Prusicach oraz na II Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Religijnej Cantate Domino w Krakowie.

Zespół występował też na terenie Dolnego Śląska, uświetniając uroczystości parafialne i kościelne w Bardzie Śląskim, Kudowie Czermnej, czy Sanktuarium w Nowej Rudzie. Kilkakrotnie koncertował w Opolu a także w Poznańskiej Farze. Wstępował na koncertach z cyklu „Verbum cum Musicum”.

Chór Marianum regularnie śpiewa w obecnej parafii pw. Najświętszego Imienia Jezus we Wrocławiu na przykład podczas świąt Bożego Narodzenia, Niedzieli Palmowej, na Wielkanoc jak również w święta kościelne i państwowe. Corocznie uświetnia swoim śpiewem parafialną procesję Bożego Ciała.

Współpracuje z wieloma chórami, takimi jak: Madrygaliści Politechniki Wrocławskiej, Basilica Cantans, Poznański Chór Farny, Opolski Chór Kameralny. Razem z Wrocławskim Stowarzyszeniem Chóralnym jest organizatorem koncertów z cyklu „Cantate Domino”. W 2010 odchodzi jubileusz 15-lecia działalności artystycznej.

Próby odbywają się w środy i piątki w godzinach 18302030 w budynku Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego przy ul. Kuźniczej 35, sala nr 10.

Bliższych informacji udziela dyrygent chóru pan Marek Zborowski, tel. kom. 600 045 349; email: chor.wroc@wp.pl. Szczególnie serdecznie zapraszamy młodzież akademicką oraz uczniów bądź absolwentów szkół muzycznych. Więcej informacji o Chórze Marianum znajduje się na stronie internetowej zespołu: www.chor-marianum.pl.